O naszej kawie

 

 

 

 

Kawa świeżo palona.

Każda z kaw powinna być odpowiednio przechowywana, aby ziarna nie traciły smaku i aromatu. Ale nawet najlepsze sposoby pakowania, nie zapewniają zachowania ich w pełni podczas dłuższych okresów transportu kawy do sklepów.

Dlatego tak ważne jest to, że na opakowaniach naszych kaw masz wybitą datę palenia. Dzięki świeżo palonej kawie mamy gwarancję, że otrzymamy produktu tej samej, wysokiej jakości.

Dodatkowo – każda z kaw jest wypalana w najodpowiedniejszy dla niej sposób, podkreślający i wydobywający z niej indywidualne walory smakowe i zapachowe.

Wypalanie kawy jest sztuką, a osoby zajmujące się tym procesem muszą posiadać ogromną wiedzę.

Degustowaniem i ocenianiem walorów smakowych kawy zajmują się profesjonalni kiperzy. Oni też po zbiorach kawy i wypaleniu jej na różne sposoby załączają informację, w której znajduje się nie tylko opis ziarna, ale także opisy wypalania i smaków jakie zostaną uzyskane. Jest to bardzo użyteczna informacja, gdyż pozwala na wstępną ocenę kawy i dobór odpowiedniego sposobu palenia.

 

 

 

Stopnie palenia kawy

Po zbiorach kawy oceną ziaren i jakości parzonej z nich kawy zajmują się profesjonalni kiperzy. Dla każdego z gatunków przygotowują opis ziarna, ale także opisy wypalania i smaków jakie zostaną uzyskane przy odpowiednim rodzaju palenia.

Jasny 
Kawy wypalane w temp. Ok 205 stopni Celsjusza mają jasny kolor, cynamonowy do lekko brązowego. Przy tym rodzaju wypalania kawa charakteryzuje się dużą kwaskowatością, wysoką zawartością kofeiny. Polecane do wypalania kaw kenijskich, np. Kenia AA – pozwala im zachować swój orzeźwiający aromat i smak.

Średni 
Kawy wypalane w temperaturze ok 215 stopni Celsjusza charakteryzują się bardziej zbalansowanym smakiem, lekką goryczą i nieco mniejszą zawartością kofeiny. Jest to najpopularniejszy sposób wypalania.


Ciemny 
Wypalamy kawy w temperaturze 225-235 stopni Celsjusza. W ten sposób prawie całkowicie pozbywamy się kwaskowatości, zaczyna dominować goryczka. Sama kawa po wypaleniu ma ziarna ciemno brązowe, czasem wręcz czarne. Staje się oleista.



 

Rodzaje kaw ziarnistych

Najczęściej wykorzystywane w mieszankach kawowych są jej dwa główne gatunki: arabica i robusta.
Stosujemy zarówno czyste gatunki jak i ich mieszanki.

Kawa Arabica

Arabika znana jest też jako kawa Arabska, jest gatunkiem roślin z rodziny marzanowatych,  zwana jest kawowym drzewem. Pochodzi z Mozambiku i obszaru Wielkich jezior Afrykańskich. Uprawy Arabiki to ok 80 – 90 % światowej produkcji kawy.

Jej krzewy owocują przez cały rok. Zewnętrzne pestki owocu suwa się poprzez fermentację, a następnie wypłukuje nadgniłą, miękką owocnię. Wysuszone pestki trafiają do krajów gdzie dokonuję się palenia bezpośrednio przed sprzedażą. Jako roślina pokojowa jest łatwa w uprawie.

Arabica jest postrzegana jako szlachetniejsza i delikatniejsza w smaku, a jej ziarno ma 60% więcej olejków zapachowych niż ziarno Robusty, Dobrze zaparzone espresso z tej kawy będzie oleiste i aromatyczne. Kawy Arabika mają swój indywidualny smak i cechy charakterystyczne, co doceniają koneserzy kawy z całego świata.

Kawa Robusta

Kawa Robusta – Odkryta w XIX w. w Afryce. Znana jest również pod mniej popularną nazwą jako kawa kongijska jest Jest mniej wymagającym, niezbyt wykwintnym gatunkiem kawy. Jednocześnie jest zdecydowanie mocniejsza od Arabiki. Smak Robusty jest mocny i wyrazisty , lekko ziemisty co pozostawia na języku gorzki posmak. Co do aromatu Robusty to jest on zdecydowanie mniejszy niż u reszty kaw, które są bardziej słodsze i aromatyczne. Okres dojrzewania Robusty szacuje się na około 10/11 miesięcy. Kawa Robusta jest podstawowym surowcem do produkcji kaw rozpuszczalnych.

Stosuje się ją też do podbicia smaku w mieszankach kawowych – wykorzystując fakt, że ma zdecydowanie więcej kofeiny niż Arabika (1,8-4%, a arabica 0,9-1,4%). W espresso mieszanki z przewagą Robusty dają piankę crema grubą i gęstą, a napar jest mniej oleisty i nieco gorzki.

 

 

 

Pochodzenie naszych kaw

Zamawiamy ziarna z najlepszych, sprawdzonych przez nas plantacji z Brazylii, Nicaragui, Etiopi i Indii.

 

 

Brasil Cerrado "Doce Diamantina"

Cerrado – region w Ameryce Południowej, położony na terenie Brazylii oraz Paragwaju. Jego centralną część stanowią płaskowyże. W regionie tym występuje niezwykła bogatość gatunków ptaków, ssaków i … około 10 000 gatunków roślin. Jednymi z nich są wspaniałe gatunki kaw, którym sprzyjają umiarkowane temperatury i klimat regionu. Kawa „Doce Diamantina” gromadzi w sobie całe bogactwo tego regionu i prezentuje nam je w postaci feerii zawartej w niej smaków i aromatów.


Ethiopia Sidamo

Etiopia – kraj uważany za matkę kawy gatunku Arabika. Na jego południu znajduje się region położony na wysokości między 1500 a 1800 m.n.p.m. gdzie krzewy kakaowca uprawiane są na niezwykle bogatych w składniki odżywcze glebach. Daje to wynik w postaci kaw o doskonałej jakości, będących niedoścignionymi wzorami dla kaw określanych nazwą „Mocca”. Spośród nich Sidamo prezentuje wyjątkową delikatność i aksamitność oraz wyjątkowy dla tej kawy akcent kwiatowy w aromacie i smaku.

Brasil Santos reg. Guaxupe

Brazylia – to jeden z gigantów na światowym rynku, jeśli chodzi o uprawę kawy. Prawie 260  mln. km powierzchni tego kraju ma odpowiednie warunki do uprawy kawy, ale wykorzystywanych z tego jest obecnie tyko ok 10%. Prawie wszystkie kawy brazylijskie przygotowywane są metodą suchą, z wyjątkiem kaw z regionu Bahia, skąd pochodzi kawa myta. Guaxupe to miasto na południu stanu Minas Gerais, skąd doskonałe ziarna kawy poprzez port Brasil Santos trafiają do smakoszy na całym świecie. I to właśnie od portu przez który są eksportowane kawa ta bierze swoją nazwę.

Nicaragua Fancy EP "Flores del Café" region Jinotega

Nikaragua – położona w Ameryce Środkowej otoczona jest od wschodu – Morzem Karaibskim, od zachodu – Oceanem Spokojnym. Oba te potężne zbiorniki wodne tworzą jej gorący, tropikalny klimat, który doskonale nadaje się do uprawy świetnych gatunków kaw. Wszyscy zaś, którzy odwiedzą ten latynoamerykański kraj, urzeczeni zostają pięknem jej krajobrazów.

Jinotega – to jeden z 15 departamentów Nikaragui, położony tuż przy granicy z Hondurasem. Gorący wilgotny klimat oraz bardzo duża wilgotność, dają obfite plony kawowca. Zaś kawy z niego pochodzącej, należy po prostu spróbować. Najlepiej jeśli jest świeżo palona.


Robusta Indie Cherry

Gatunek kawy Robusta odkryto dopiero w XIX wieku, i ich udział to ok 30 % wszystkich uprawianych na świecie gatunków. Kawy te zawierają dwa razy większą dawkę kofeiny niż kawy gatunku Arabika. Dzięki temu doskonale nadają się do przygotowywania porannego, mocnego espresso.

Duże ilości kawy Robusta wytwarza się w Indiach, gdzie jej produkcja jest objęta rygorystyczną dyscypliną. Dzięki temu indyjskie Robusty znajdują się w czołówce jakościowych kaw i reprezentują wyjątkowe walory smakowe. Robusta Cherry AA doskonale uzupełnia wysoko gatunkowe blendy kawowe, dodając im walorów smakowych, których sama Arabika nie posiada.


Columbia Excelso region Medellin - 100% Arabika

Kolumbia jest drugim co do wielkości krajem, produkującym kawy na świecie, ale pierwszym krajem produkującym kawy myte. Niewielki kraj o bardzo zróżnicowanym klimacie, od dwustu lat szczyci się narodowym bogactwem jakim jest właśnie kawa. Gatunki kawy są uprawiane w trzech regionach, na wysokości ponad 1500 m n.p.m. a kawy gatunku Medelin, osiągają najwyższą jakość. Dodatkową ciekawostką jest to, że ziarna kawy Supremo są nieco większe od ziaren kawy Medelin – ale są zbierane z jednej rośliny i z najwyższą starannością oddzielane jedne od drugich.